Opticron WP Observation är fylld med kvävgas och därför helt vattentät. Detta innebär att kikaren kan användas även när det regnar utan risk för att vatten tränger in. Opticron WP Observation är dessutom gummiklädd för ytterligare motstånd mot stötar och slag.
Den stora frontlinsen på 80 millimeter släpper in en stor mängd ljus, vilket gör att du får en bra ljusstyrka trots den höga förstoringen. Kikaren har dessutom stora okular med vridbara ögonmusslor som gör den enkel att titta i, både med och utan glasögon. Den stora fokuseringsratten i mitten på kikaren underlättar hanteringen ytterligare.
Kombinationen av 16 gångers förstoring och 80 millimters frontlins gör denna modell perfekt för antingen utsiktsskådning eller för astronomiskt bruk.