NiSi Filter NC UV for Leica D-LUX 8 är tillverkat för att ge ett tåligt skydd till Leica D-Lux 8. Genom att kombinera hållbarhet, funktionalitet och förstklassigt hantverk är detta filter det perfekta komplementet till din Leica-kamera.
Filtret är tillverkat i mässing och har en svart anodiserad beläggning. Detta ger inte bara ett långvarigt och pålitligt skydd, utan kompletterar även den sofistikerade designen hos Leica D-Lux 8. Detta filter skyddar linsen från damm, repor och oavsiktliga skador, vilket håller linsen som ny i flera år.
Filtret har en dubbelsidig vattentät nanocoating som står emot vatten, olja och fingeravtryck samtidigt som det släpper igenom 99,2% ljus för att få skarpa, klara och naturliga bilder.
Detta filter kan användas tillsammans med Leica D-Lux Automatiskt Linslock (18548).