Sigma 135/1,4 DG Art är ett ljusstarkt teleobjektiv som öppnar för möjligheter för porträttfotografering. Den ger oöverträffad stor bokeh och en fantastisk upplösning som levererar en hög detaljrikedom och en känsla av djup och dimension.
Idealisk för porträtt med kraftig bokeh-effekt
135mm brännvidd ger en fantastisk komprimeringseffekt, även ganska nära motivet tillåter teleobjektivet dig skapa en mängd dramatiska perspektiv. Kompressionseffekten lyser verkligen i både närbilder och helfigursporträtt, vilket gör komposotionen enkel. Dessutom gör den stora öppningen med f/1,4 det möjligt för helfigursporträtt med en imponerande mjuk och fin bokeh.
Objektivet har ett dubbelt HLA-system (High-response Linear Actuator) som driver en av de två fokusgrupperba med en individuell linjärmotor. Detta bidrar till ett kompakt system som är både tyst, snabbt och pålitligt.
Dessutom har objektivet ett damm- och stänk skyddat yttre, tillsammans med en vatten- och oljeavvisande beläggning på frontlinsen.
L-Mount
L-Mount är ett samarbete mellan Leica, Sigma, Panasonic, Leitz, DJI, ASTRODESIGN, SAMYANG och Blackmagic Design. L-Mount är utvecklat av Leica och ger dig möjlighet att kombinera kameror och objektiv från dessa tillverkare. Läs mer om L-Mount här.
Sigma lämnar 2 års garanti på sina objektiv. Men om du registrerar ditt köp här får du 3 års extra garanti, alltså totalt 5 års garanti.